Drodzy mieszkańcy,

 

W okresie występowania skrajnie wysokich i długoterminowych upałów mamy do czynienia z kominowym ciągiem wstecznym — powietrze zamiast wydostawać się z budynku przez kanały wentylacyjne i spalinowe nierzadko wraca do naszych mieszkań. Dzieje się tak w upalne letnie dni gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz. Z reguły mieszkańcy nie zauważają tego zjawiska ponieważ wietrzą mieszkania otwierając okna. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż taką samą sytuację powoduje „odcięcie” dopływu powietrza do mieszkania, czyli zamknięcie wszystkich okien.

Odwrócenie ciągu może być bardzo niebezpieczne. Może dojść do zasysania spalin wydostających się z przewodów spalinowych. Ponadto produkty spalania gazu, które mogą się wydostawać z wadliwie działających urządzeń grzewczych nie znajdują ujścia poprzez przewody spalinowe pomimo ich szczelności i drożności. Najniebezpieczniejszym z nich jest tlenek węgla powodujący bardzo groźne zatrucia, nawet śmiertelne.

Jak informuje st. kpt. Patrycja Pokrzywa z Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Białej podczas upałów kominy ponad dachem mocno się przegrzewają, co sprzyja powstawaniu odwrotnego ciągu kominowego — „Trzeba mieć świadomość, że temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień jest do 2 i pół razy wyższa niż temperatura zewnętrzna. Powstaje slup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem”. Niema niestety przy wentylacji naturalnej żadnego skutecznego rozwiązania tego problemu.

Mając na uwadze dobro, zdrowie i przede wszystkim życie wszystkich mieszkańców zaleca się (zwłaszcza w okresie występowania bardzo wysokich temperatur powietrza) branie kąpieli wieczorem lub wcześnie rano, czyli wtedy gdy słońce nie ogrzewa intensywnie kominów ponad dachem oraz całych połaci dachowych. Należy również wystrzegać się używanie urządzeń grzewczych w godzinach intensywnego nasłonecznienia, a więc od 9.00 do 18.00.